Podstawowe informacje

Niemal jedna na cztery osoby cierpi z powodu reakcji alergicznych - z tendencją wzrostową. Przyczyną jest zawsze nadmierna reakcja naszego organizmu na obce substancje. W rzeczywistości nieszkodliwe substancje są błędnie klasyfikowane jako niebezpieczne - występuje nadmierna reakcja organizmu. Ta fałszywa reakcja prowadzi do zwiększonego uwalniania histaminy przekaźnikowej, która z kolei prowadzi do znanych objawów alergicznych.

Drugą najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych jest alergia na kurz domowy. W zasadzie odpowiednia reakcja immunologiczna może wystąpić w każdym wieku. Jednak pierwsze objawy są szczególnie częste w dzieciństwie lub w wieku dojrzewania: co piąte dziecko jest już uczulone na alergeny pochodzące z kurzu domowego.

alergia na kurz domowy

Aby zapobiec (lub zminimalizować) wystąpieniu alergii na kurz domowy, ważne jest, aby znać objawy:

objawy alergii
  • Katar lub zatkany nos i kichanie, szczególnie rano
  • Piekące lub opuchnięte oczy
  • Częsty kaszel
  • Ból głowy
  • Ból gardła
  • Niespokojny sen
  • Obrzęk błony śluzowej w nosie i gardle
  • Reakcje skórne, takie jak swędzenie i wysypka
  • Trudności w oddychaniu

Jeśli objawy nie zostaną wcześnie rozpoznane i nie będą odpowiednio leczone, astma alergiczna może w końcu rozwinąć się w wyniku uporczywego podrażnienia. Przy odpowiednim zabezpieczeniu można zapobiec wybuchowi alergii na kurz domowy.

Przyczyna i skutek

roztocze

Wywołaniem alergii na kurz domowy są określone białka w odchodach roztoczy. Wydalone odchody roztocza gromadzą się na materacu, wysychają, rozpadają się i na koniec mieszają się z każdym ruchem podczas snu lub podczas potrząsania kocami i poduszkami, z kurzem domowym i są rozprowadzane na podłogach, sofach i zasłonach w całym mieszkaniu. Poprzez turbulencje suche odchody roztoczy przedostają się przez krótki czas do powietrza w pomieszczeniu, mogą osadzać się na błonach śluzowych oczu, nosa i płuc i wywoływać opisane reakcje nadwrażliwości.

W alergii na kurz domowy występuje szybka (w ciągu kilku sekund lub minut) reakcja układu odpornościowego na alergen. Występuje zatem tak zwana alergia typu I (natychmiastowa alergia).

Ponieważ alergicy roztoczy kurzu domowego są szczególnie narażeni na działanie substancji wywołującej alergie w nocy, często mają najsilniejsze objawy rano. Objawy są poważne, szczególnie jesienią i zimą. Roztocza kurzu domowego rozmnażają się głównie ze względu na lepsze warunki klimatyczne między majem a październikiem. Jesienią, wraz z początkiem sezonu grzewczego, wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych spada, a większość roztoczy ginie. Kał wysycha i jest rozprowadzany nad powietrzem grzewczym z kurzu domowego. W trakcie tego procesu uwalniane są duże ilości alergenów (alergenów), a objawy alergii osiągają swój szczyt.